Drago Kraljević: Slobodni Teritorij Trsta u fokusu talijanske politike i diplomacije (1947. - 1954.)

U ponedjeljak, 12. 5. 2025. s početkom u 18:30 u Muzeju Grada Umaga bit će otvorena izložba "Fragmenti života - STT, Zona B 1947. - 1954.", koju su priredile djelatnice umaškog Muzeja. Iste večeri bit će predstavljena knjiga Drage Kraljevića "Slobodni Teritorij Trsta u fokusu talijanske politike i diplomacije (1947. - 1954.)", koju je objavila Gradska knjižnica Umag. Dobrodošli!

 

 

Knjiga „Slobodni  teritorij Trsta u fokusu talijanske politike i diplomacije (1947. – 1954.)“ hrvatskog veleposlanika, neumornog istraživača i publicista, magistra sociologije Drage Kraljevića, još jedno je očitovanje njegove strastvene angažiranosti na rasvjetljavanju „naše sudbine u globalnom poretku“, kako glasi naslov jedne od njegovih knjiga.

Naime, iako je u fokusu ove Kraljevićeve nove knjige kratko razdoblje i maleni prostor Slobodnog Teritorija Trsta, novi globalni poredak uspostavljao se upravo ovdje i upravo u to vrijeme – i sudbina naših gradova Buja (autorova grada) i Umaga (nakladnikova grada) bila je u tom kratkom povijesnom razdoblju vrlo neizvjesna. Ta se sudbina krojila, kao što je čitatelj ove knjige mogao zapaziti, u Londonu, Washingtonu, Moskvi, Parizu, Rimu i Beogradu… i u mnogim drugim europskim gradovima i diplomatskim rezidencijama.

U Umagu smo prošle godine Međunarodnim simpozijem „Londonski memorandum 1954.: 70 godina od razrješenja Tršćanske krize“ obilježili 70. obljetnicu sklapanja tog međunarodnog ugovora između vlada Italije, Jugoslavije, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Američkih Država, kojim je prestao postojati Slobodni Teritorij Trsta i razriješena Tršćanska kriza. Simpozij je moderirao povjesničar Federico Tenca Montini, a sudjelovali su ugledni povjesničari naše regije: Jože Pirjevec, Tvrtko Jakovina, Deborah Rogoznica i Marko Medved. Simpozij se održao u Gradskoj vijećnici Grada Umaga, organizirali su ga Gradska knjižnica Umag i Udruga antifašista Bujštine.

Ugovor je, podsjetimo još jednom, potpisan 5. listopada 1954. godine; poznat je pod nazivom Londonski memorandum. Memorandumom je ukinuta saveznička vojna uprava u STT-u, što je značilo da civilnu upravu u Zoni A preuzima Italija, a u Zoni B (u kojoj se nalazio i Umag) Jugoslavija. Povodom obljetnice Londonskog memoranduma organizatori su došli na ideju da od dugogodišnjeg suradnika Kraljevića naruče prigodnu "knjižicu" na tu temu. Naime, Kraljević je na svojim javnim predavanjima u umaškoj knjižnici pokazao izvanredno poznavanje arhivskih izvora i suvremene stručne literature o međunarodnim odnosima, a kao bivši hrvatski veleposlanik u Italiji (o čemu je pisao u knjizi „Istranin u Rimu“) imao je iskustvo i orijentire vrijedne najvećeg poštovanja.

Drago Kraljević imao je jasan nakladnički projekt: približiti zainteresiranoj (zavičajnoj, ali i široj!) publici svijet talijanske politike i diplomacije u doba Tršćanske krize, sve te silne dvojbe, snažne emocije, zapletene igre moći i tjeskobne (tajne) razgovore i pregovore koji su odlikovali to vrijeme.

Prigodna "knjižica" ubrzo je narasla do respektabilne knjige jer je građa na koju se Kraljević kao istraživač referira golema, a nastavila je rasti i dalje jer je kao pravi istraživač autor neprestano imao na umu kako svaki dan donosi mogućnost otkrića novog izvora i nove sastavnice za rekonstrukciju slojevite slike razdoblja kojim se bavi.

Dakako da je takav projekt prerastao ne samo početnu ideju o realizaciji ove knjige nego i nakladničke i uredničke mogućnosti malenog tima Gradske knjižnice Umag. Morali smo odustati od šire kontekstualizacije povijesnih događaja, odnosno od njihove interpretacije u svjetlu aktualnih političkih odnosa moći. Jednako tako morali smo suziti izbor građe i referenci držeći se osnovne tematske niti: talijanske diplomacije i problematike Zone A i Zone B Slobodnog Teritorija Trsta.

Kao uredniku bilo mi je stalo zadržati edukativni karakter djela, u želji da se široj publici pokaže koliko je pri razumijevanju velikih povijesnih događaja – kao što je potpisivanje Londonskog memoranduma – bitno održavati multiperspektivnost pristupa.

Zbog toga ova knjiga ima, kako mi knjižničari kažemo, velik broj napomena i brojne bibliografske jedinice, koje se nalaze uz tekst – gotovo 200 fusnota. Za čitatelje koji se prvi put susreću s ovom tematikom naveli smo u tim napomenama neke početne internetske izvore za prva istraživanja i produbljivanje znanja, a za eksperte navodimo točne reference za pristup arhivima, izvornim znanstvenim radovima i stručnim publikacijama.

Na ovom mjestu želim i ovim putem zahvaliti autoru Dragi Kraljeviću na njegovu prosvjetiteljskom angažmanu oko širenja svijesti o socijalnom i političkom kontekstu naše sredine, a još više na njegovu angažmanu oko vrijednosti suživota i međusobnog uvažavanja.

 

urednik knjige Neven Ušumović

Uvećaj sadržaj
Vrati na zadano
Smanji sadržaj
Izmjeni kontrast
Podebljaj slova